FK22X7R1E226MR000
DigiKey Part Number
445-FK22X7R1E226MR000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK22X7R1E226MR000
Description
CAP CER 22UF 25V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
22 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FK22X7R1E226MR000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)