FK20C0G2J682JN006 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FK20C0G2J682JN006-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FK20C0G2J682JN006 |
Description | CAP CER 6800PF 630V C0G RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6800 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FK20C0G2J682JN006 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Applications |
Series | Mounting Type |
Packaging Tape & Box (TB) | Package / Case Radial |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) |
Tolerance ±5% | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |