FG26C0G2A333JNT00
DigiKey Part Number
FG26C0G2A333JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26C0G2A333JNT00
Description
CAP CER 0.033UF 100V C0G RADIAL
Detailed Description
0.033 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG26C0G2A333JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)