FG22X5R1A476MNT06
DigiKey Part Number
445-173314-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173314-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22X5R1A476MNT06
Description
CAP CER 47UF 10V X5R RADIAL
Detailed Description
47 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R Radial
EDA/CAD Models
FG22X5R1A476MNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)