FG22C0G2W683JNT06
DigiKey Part Number
445-173313-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173313-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22C0G2W683JNT06
Description
CAP CER 0.068UF 450V C0G RADIAL
Detailed Description
0.068 µF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG22C0G2W683JNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)