FG20X7S2A475KRT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 977
Datasheet
4.7 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
FG20X7S2A475KRT00
DigiKey Part Number
FG20X7S2A475KRT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG20X7S2A475KRT00
Description
CAP CER 4.7UF 100V X7S RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FG20X7S2A475KRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)