FG18C0G1H151JNT06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FG18C0G1H151JNT06 |
Description | CAP CER 150PF 50V C0G RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FG18C0G1H151JNT06 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Applications |
Series | Mounting Type |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case Radial |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Tolerance ±5% | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |