FA28X8R2A472KNU06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 822
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R Radial
FA28X8R2A472KNU06
DigiKey Part Number
445-175052-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175052-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28X8R2A472KNU06
Description
CAP CER 4700PF 100V X8R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA28X8R2A472KNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C