FA28NP01H472JNU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 3,376
Datasheet
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FA28NP01H472JNU00
DigiKey Part Number
FA28NP01H472JNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28NP01H472JNU00
Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FA28NP01H472JNU00 Models
Category
Features
High Temperature
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C