FA26X8R2A473KNU06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FA26X8R2A473KNU06 |
Description | CAP CER 0.047UF 100V X8R RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FA26X8R2A473KNU06 Models |
Category | Features High Temperature |
Mfr | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Mounting Type |
Part Status Not For New Designs | Package / Case Radial |
Capacitance | Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
Tolerance ±10% | Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm) |
Voltage - Rated | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Temperature Coefficient | Lead Style Formed Leads - Kinked |
Operating Temperature -55°C ~ 150°C |