FA24NP02W471JNU06
DigiKey Part Number
445-174968-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174968-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA24NP02W471JNU06
Description
CAP CER 470PF 450V NP0 RAD
Detailed Description
470 pF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA24NP02W471JNU06 Models
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C