FA24C0G2E472JNU06
DigiKey Part Number
445-180615-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180615-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA24C0G2E472JNU06
Description
CAP CER 4700PF 250V C0G RADIAL
Detailed Description
4700 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA24C0G2E472JNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)