FA22C0G2E683JRU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
0.068 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FA22C0G2E683JRU00
DigiKey Part Number
FA22C0G2E683JRU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA22C0G2E683JRU00
Description
CAP CER 0.068UF 250V C0G RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA22C0G2E683JRU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)