FA20X8R2A474KRU00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 445-FA20X8R2A474KRU00-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FA20X8R2A474KRU00 |
Description | CAP CER 0.47UF 100V X8RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.47 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FA20X8R2A474KRU00 Models |
Category | Features High Temperature |
Mfr | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case Radial |
Capacitance | Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
Tolerance ±10% | Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) |
Voltage - Rated | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Temperature Coefficient | Lead Style Formed Leads - Kinked |
Operating Temperature -55°C ~ 150°C |