FA18C0G1H151JNU06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
150 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FA18C0G1H151JNU06
DigiKey Part Number
445-180455-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180455-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA18C0G1H151JNU06
Description
CAP CER 150PF 50V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA18C0G1H151JNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)