FA14X8R1E474KRU06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FA14X8R1E474KRU06 |
Description | CAP CER 0.47UF 25V X8R RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.47 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FA14X8R1E474KRU06 Models |
Category | Features High Temperature |
Mfr | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case Radial |
Capacitance | Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) |
Tolerance ±10% | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Voltage - Rated | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Temperature Coefficient | Lead Style Formed Leads |
Operating Temperature -55°C ~ 150°C |