FA14X7R2A104KNU06
DigiKey Part Number
445-180410-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180410-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA14X7R2A104KNU06
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FA14X7R2A104KNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)