CLF10040T-4R7N-D
DigiKey Part Number
445-9597-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-9597-1-ND - Cut Tape (CT)
445-9597-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF10040T-4R7N-D
Description
FIXED IND 4.7UH 4.2A 18.85 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.2 A 18.85mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CLF10040T-4R7N-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
18.85mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)