CGA4J1X8R1E105K125AE
DigiKey Part Number
445-174807-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174807-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174807-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA4J1X8R1E105K125AE
Description
CAP CER 1UF 25V X8R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CGA4J1X8R1E105K125AE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)