CGA2B3X7R1H153M050BB
DigiKey Part Number
445-12266-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-12266-1-ND - Cut Tape (CT)
445-12266-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA2B3X7R1H153M050BB
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CGA2B3X7R1H153M050BB Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)