CGA2B1C0G2A102J050BE
DigiKey Part Number
445-175652-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-175652-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175652-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA2B1C0G2A102J050BE
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGA2B1C0G2A102J050BE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)