CCT261631-30-06-02
DigiKey Part Number
445-172911-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCT261631-30-06-02
Description
CURR SENSE XFMR 30A CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 A Current Sense Transformer 50/60Hz 492Ohm Chassis Mount
Category
Current Ratio
3000:1
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR)
492Ohm
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.126" L x 0.728" W (28.60mm x 18.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Frequency Range
50/60Hz
Termination Style
Wire Leads with Connector
Type
Non-Invasive (Split Core)
Weight
0.133 lb (60.33 g)
Current Rating (Amps)
30 A