C1608X8R2A332K080AE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 23,608
Datasheet
3300 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
C1608X8R2A332K080AE
DigiKey Part Number
C1608X8R2A332K080AE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X8R2A332K080AE
Description
CAP CER 3300PF 100V X8R 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1608X8R2A332K080AE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
Soft Termination
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)