C1608X7R1C224M080AC
DigiKey Part Number
445-5125-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-5125-1-ND - Cut Tape (CT)
445-5125-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7R1C224M080AC
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C1608X7R1C224M080AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)