C0603X7S0G104M030BC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 26,593
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 383,971
Datasheet
Direct
Murata Electronics
0.1 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X7S 0201 (0603 Metric)
C0603X7S0G104M030BC
DigiKey Part Number
445-13733-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X7S0G104M030BC
Description
CAP CER 0.1UF 4V X7S 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X7S0G104M030BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)