C0510X5R1C104M030BC
DigiKey Part Number
445-13583-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13583-1-ND - Cut Tape (CT)
445-13583-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0510X5R1C104M030BC
Description
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0204
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0204 (0510 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0510X5R1C104M030BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0204 (0510 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.014" (0.35mm)