B84776A0010A000
B84776A0010A000
B84776A0010A000
DigiKey Part Number
495-75298-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B84776A0010A000
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
EDA/CAD Models
B84776A0010A000 Models
Current Rating - Filter
10A
Series
Switch Features
Switch On-Off
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Features
Front or Rear Side Mount
Current Rating - Appliance Inlet
10A