B84771A0012A000
B84771A0012A000
B84771A0012A000
DigiKey Part Number
495-75268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B84771A0012A000
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
EDA/CAD Models
B84771A0012A000 Models
Current Rating - Filter
12A
Series
Accomodates a Fuse
No
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features
Bleed Resistor, Front or Rear Side Mount
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Panel Cutout Dimensions
Variable Size
Current Rating - Appliance Inlet
12A