B82805A0173A250
DigiKey Part Number
495-7217-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7217-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7217-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82805A0173A250
Description
XFMR FWD P-P DC/DC CONV 17UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Forward, Push-Pull Converters For For DC/DC Converters SMPS Transformer 500VAC Isolation 250kHz Surface Mount
EDA/CAD Models
B82805A0173A250 Models
Category
Inductance @ Frequency
17µH @ 50kHz
Manufacturer
TDK
Frequency
250kHz
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.315" L x 0.236" W (8.00mm x 6.00mm)
Type
For DC/DC Converters
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)
Applications
Forward, Push-Pull Converters
Footprint
0.315" L x 0.378" W (8.00mm x 9.60mm)
Voltage - Isolation
500VAC