B82801B0504A050 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B82801B0504A050 |
Description | CURR SENSE XFMR 1:50 SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1:50 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 0.8mOhm Primary, 1.5Ohm Secondary 500 µH Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B82801B0504A050 Models |
Category | Turns Ratio - Primary:Secondary 1:50 |
Manufacturer TDK | DC Resistance (DCR) 0.8mOhm Primary, 1.5Ohm Secondary |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Size / Dimension 0.280" L x 0.320" W (7.11mm x 8.13mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm) |
Frequency Range 50kHz ~ 1MHz | Termination Style Gull Wing |
Type Invasive | Weight 0.014 oz (0.4 g) |
Inductance 500 µH |