B82801A1333A020
DigiKey Part Number
495-B82801A1333A020TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82801A1333A020CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82801A1333A020DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82801A1333A020
Description
CURR SENSE XFMR 1:20 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1:20 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 2.5mOhm Primary, 320mOhm Secondary 33 µH Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82801A1333A020 Models
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:20
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR)
2.5mOhm Primary, 320mOhm Secondary
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.138" L x 0.185" W (3.50mm x 4.70mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Range
50kHz ~ 1MHz
Termination Style
J Lead
Type
Invasive
Weight
0.006 oz (0.17 g)
Inductance
33 µH