B82790C0105N240
DigiKey Part Number
495-4412-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-4412-1-ND - Cut Tape (CT)
495-4412-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82790C0105N240
Description
CMC 1MH 500MA 2LN SURFACE MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 500mA DCR 170mOhm (Typ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82790C0105N240 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
170mOhm (Typ)
Manufacturer
TDK
Voltage Rating - DC
80V
Series
Voltage Rating - AC
42V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Size / Dimension
0.280" L x 0.236" W (7.10mm x 6.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.205" (5.20mm)
Inductance @ Frequency
1 mH @ 100 kHz
Package / Case
Horizontal, 4 Gull Wing
Current Rating (Max)
500mA