B82721K2122N020
DigiKey Part Number
495-2731-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82721K2122N020
Description
CMC 6.8MH 1.2A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.2A DCR 280mOhm (Typ)
EDA/CAD Models
B82721K2122N020 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
280mOhm (Typ)
Manufacturer
TDK
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Approval Agency
ENEC, UR, VDE
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.717" L x 0.520" W (18.20mm x 13.20mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.823" (20.90mm)
Inductance @ Frequency
6.8 mH @ 10 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
1.2A