B82559A7103A025
DigiKey Part Number
495-3459-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82559A7103A025
Description
FIXED IND 10UH 2.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
B82559A7103A025 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
24A
DC Resistance (DCR)
2.2mOhm
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.996" L x 0.925" W (25.30mm x 23.50mm)
Tolerance
±7%
Height - Seated (Max)
0.506" (12.85mm)