B82559A6792A025
DigiKey Part Number
495-3458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82559A6792A025
Description
FIXED IND 7.9UH 2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.9 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
B82559A6792A025 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
26A
DC Resistance (DCR)
2mOhm
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.996" L x 0.925" W (25.30mm x 23.50mm)
Tolerance
±7%
Height - Seated (Max)
0.506" (12.85mm)