B82472P6103M000
DigiKey Part Number
495-76045-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-76045-1-ND - Cut Tape (CT)
495-76045-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82472P6103M000
Description
FIXED IND 10UH 1.9A 55 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.9 A 55mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
B82472P6103M000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Mfr
Series
DC Resistance (DCR)
55mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)