B72812Q1120S160
DigiKey Part Number
495-B72812Q1120S160TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72812Q1120S160CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72812Q1120S160DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72812Q1120S160
Description
VARISTOR 26V 5A 0508
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 V 5 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0508 (1220 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
31.2 V
Current - Surge
5 A
Capacitance @ Frequency
10 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
10 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
12 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
20.8 V
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
26 V