B72660M0131K072
DigiKey Part Number
495-75943-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-75943-1-ND - Cut Tape (CT)
495-75943-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72660M0131K072
Description
VARISTOR 205V 1.2KA 4032
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
205 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72660M0131K072 Models
Category
Varistor Voltage (Typ)
205 V
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Series
Current - Surge
1.2 kA
Energy
9.5J
Maximum AC Volts
130 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
170 V
Package / Case
4032 (1080 Metric)
Varistor Voltage (Min)
184.5 V