B72530T6170K062
DigiKey Part Number
495-B72530T6170K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72530T6170K062CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72530T6170K062DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72530T6170K062
Description
VARISTOR 29.7V 2KA 1210
Detailed Description
29.7 V 2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
B72530T6170K062 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
32.67 V
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
4J
Capacitance @ Frequency
8000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
24 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
26.73 V
Varistor Voltage (Typ)
29.7 V