B72530E1140S262
DigiKey Part Number
495-2605-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2605-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2605-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72530E1140S262
Description
VARISTOR 24.5V 400A 1210
Detailed Description
24.5 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
B72530E1140S262 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
400 A
Energy
1.6J
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
16 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
20.83 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
24.5 V
Varistor Voltage (Max)
28.18 V