B72510E0170K062
DigiKey Part Number
495-4618-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-4618-1-ND - Cut Tape (CT)
495-4618-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72510E0170K062
Description
VARISTOR 27V 120A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72510E0170K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
120 A
Manufacturer
TDK
Energy
0.3J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
17 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
22 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
27 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Max)
29.7 V