B72230M0421M401
DigiKey Part Number
495-B72230M0421M401-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72230M0421M401
Description
VARISTOR 680V 25KA BOX 4 LEAD
Detailed Description
680 V 25 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Box, 4 Lead
EDA/CAD Models
B72230M0421M401 Models
Energy
700J
Capacitance @ Frequency
1150 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
420 V
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
748 V