B72230M0151M401
DigiKey Part Number
495-B72230M0151M401-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72230M0151M401
Description
VARISTOR 240V 25KA BOX 4 LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 25 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Box, 4 Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72230M0151M401 Models
Category
Current - Surge
25 kA
Manufacturer
TDK
Energy
215J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
3250 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
150 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
228 V
Package / Case
Box, 4 Lead
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
270 V