B72225M0321M301
DigiKey Part Number
495-B72225M0321M301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72225M0321M301
Description
VARISTOR 510V 20KA BOX 3 LEAD
Customer Reference
Detailed Description
510 V 20 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Box, 3 Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72225M0321M301 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Current - Surge
20 kA
Series
Energy
445J
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
1090 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Box, 3 Lead
Varistor Voltage (Typ)
510 V