B72220T2131K101 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 0
Datasheet
205 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Box - 3 Lead
B72220T2131K101
DigiKey Part Number
495-3641-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220T2131K101
Description
VARISTOR 205V 10KA RADIAL BOX
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
10 kA
Energy
100J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1340 pF @ 1 kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
130 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Radial, Box - 3 Lead
Varistor Voltage (Typ)
205 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
225.5 V