B72220S0750K101
DigiKey Part Number
495-4382-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S0750K101
Description
VARISTOR 120V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72220S0750K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
40J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V