B72214T2421K105
DigiKey Part Number
B72214T2421K105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214T2421K105
Description
VARISTOR 680V 6KA 3SIP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole 3-SIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72214T2421K105 Models
Category
Current - Surge
6 kA
Energy
180J
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
290 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
420 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
3-SIP
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
748 V