B72214T2131K105
DigiKey Part Number
B72214T2131K105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214T2131K105
Description
VARISTOR 205V 6KA 3SIP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
205 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole 3-SIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72214T2131K105 Models
Category
Current - Surge
6 kA
Manufacturer
TDK
Energy
50J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
880 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
130 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
3-SIP
Varistor Voltage (Typ)
205 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
225.5 V