B72205S0350K211
DigiKey Part Number
495-76204-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-76204-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72205S0350K211
Description
VARISTOR 56V 100A DISC 5MM
Detailed Description
56 V 100 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Current - Surge
100 A
Series
Energy
1.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Active
Capacitance @ Frequency
620 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V