B72205S0231K101
DigiKey Part Number
495-6478-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72205S0231K101
Description
VARISTOR 360V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72205S0231K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
400 A
Series
Energy
7.2J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
70 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V